Vår story

Det är härifrån vi kommer

Sympa grundades 2005 av syskonen Keijo och Taina. De trodde starkt på tanken att organisationer gynnas av att satsa på HR och talangutveckling och tillsammans började de fila på ett systemstöd för just det. Idén blev till verklighet och idag har vi Sympa HR.

Sympa idag

Våra kunder är guld värda

Hjärtat i vår verksamhet är såklart våra kunder. Våra nöjda kunder är anledningen till att vi idag är det snabbast växande HR-systembolaget i Norden med mer än 130 medarbetare utspridda på åtta kontor i fem länder. Vårt system används i över 100 länder och finns tillgänglig på 19 språk.

A blond woman with a blue shirt and a red folder in hand smiling and having a conversation with a blond man in a dark red shirt

Vår vision om framtiden

I konstant förändring

Vi tycker om att se organisationer utvecklas och gläds åt att hjälpa dem påverka sina medarbetare och få dem att trivas på jobbet. Innovation ligger i vår natur och den bottnar i både HR och systemkunskap. Vår vision från dag ett har varit att bygga ett globalt bolag och vi expanderar ständigt till nya marknader.

Sympa i siffror

19

19

tillgängliga språk

700+

700+

kunder

130+

130+

medarbetare

Lär känna våra Sympaticos

Annette Thomsen

Customer Success Manager
+45 26 15 05 24
akt@sympa.com

Anton Persson

Customer Success Manager
+46 70 221 90 92
anton.persson@sympa.com

Heini Lahtoniemi

Customer Development Manager
+358 40 777 1446
heini.lahtoniemi@sympa.com

Henrikki Kainulainen

Customer Success Director
+358 50 537 4727
henrikki.kainulainen@sympa.com

Jaakko Heiskari

Customer Success Manager
+358 44 756 2020
jaakko.heiskari@sympa.com

Johanna Löfgren

Customer Success Manager
+46 70 277 05 02
johanna.lofgren@sympa.com

Johanna Virtanen

Customer Success Manager
+358 50 565 0977
johanna.virtanen@sympa.com

Marianne Lumme

Customer Success Manager
+358 40 088 2014
marianne.lumme@sympa.com

Sini

Customer Success Manager
+358 40 359 4868
sini.helin@sympa.com

Tiina Haapaniemi

Customer Success Specialist
+358405126821
tiina.haapaniemi@sympa.com

Vill du bli en del av gänget?

Läs mer om karriärsmöjligheter på Sympa.