Vår story

Det är här det började

Sympa grundades 2005 av syskonen Keijo och Taina i finska Lahti. De trodde starkt på tanken att organisationer gynnas av att satsa på HR och tillsammans började de fila på ett systemstöd för just det. Idén blev till verklighet och idag har vi Sympa.

Lär känna systemet

Sympa idag

Våra kunder är guld värda

Hjärtat i vår verksamhet är såklart våra kunder. Våra nöjda kunder är anledningen till att vi idag är det snabbast växande HR-systembolaget i Norden med mer än 180 medarbetare utspridda på åtta kontor i sex länder. Vårt system används i över 100 länder och finns tillgänglig på 22 språk.

Till våra kundcase

A blond woman with a blue shirt and a red folder in hand smiling and having a conversation with a blond man in a dark red shirt

Vår tro om framtiden

I konstant förändring

Vi tycker om att se organisationer utvecklas och gläds åt att hjälpa dem påverka sina medarbetare och få dem att trivas på jobbet. Innovation ligger i vår natur och den bottnar i både HR och systemkunskap. Vår önskan från dag ett har varit att bygga ett globalt bolag och vi expanderar ständigt till nya marknader.

Till vår karriärsida

Vår kultur

Sympas Culture Code

Sympa är en härlig och unik arbetsplats och vi värnar om vår kultur våra värderingar. I vår Culture Code kan du ta del av kärnan av vår kultur, vad som är viktigt för oss, våra mål och vilka grundprinciper som guidar oss. Hoppas att det är givande läsning!

Läs vår Culture Code

Sympas miljöpolicy

Ett miljötänk är viktigt för oss på Sympa. Vår miljöpolicy och hur vi agerar för att bidra till ett mer hållbart samhälle är ett fundament i alla olika delar av vår organisation.

Miljöpolicyn hjälper oss att hela tiden förbättra hur vi jobbar genom att förtydliga våra mål för miljö och hållbarhet.

Läs vår miljöpolicy

Sympa i siffror

22

22

tillgängliga språk

800+

800+

kunder

150+

150+

medarbetare

Lär känna våra Sympaticos

Anna Neittamo-Haapalainen

Customer Support Manager
+358 50 502 0260
anna.neittamo-haapalainen@sympa.com

Annette Thomsen

Customer Success Manager
+45 26 15 05 24
akt@sympa.com

Frida Casslind

Customer Success Manager
+46769474154
frida.casslind@sympa.com

Henrikki Kainulainen

Customer Success Director
+358 50 537 4727
henrikki.kainulainen@sympa.com

Jette Jacobs

Customer Success Manager jette.jacobs@sympa.com

Josip Blazevic

Customer Success Manager josip.blazevic@sympa.com

Lena Westlake

Customer Success Manager
+47 920 70732
lena.westlake@sympa.no

Mari Katajisto

Customer Success Manager
+358 405081984
mari.katajisto@sympa.com

Marianne Lumme

Head of Customer Success, Finland
+358 40 088 2014
marianne.lumme@sympa.com

Mirva Jousala

Customer Success Operations Manager
+358 40 700 8950
mirva.jousala@sympa.com

Sini Helin

Customer Success Manager
+358 40 359 4868
sini.helin@sympa.com

Tiia Herranen

Customer Success Manager tiia.herranen@sympa.com

Vill du bli en del av gänget?

Läs mer om karriärsmöjligheter på Sympa.